Schedule

WEDNESDAY, 21TH AUGUST
16:00-18:00 Official training Prologue F course The A.Filipenko Winter Sports Center
19:00 Team Captain meeting Hotel Olympiyskaya 2nd floor meeting room
THURSDAY, 22TH AUGUST
13:00-14:45 Course is open for warming up for Prologue F The A.Filipenko Winter Sports Center
14:50 FIS Rollerski World Cup Official Opening ceremony
15:00 Prologue F start Junior Ladies 7,5km, Senior Ladies 7,5km
16:00-16:15 Course is open for warming up for Prologue F JM, SM The A.Filipenko Winter Sports Center
16:20 Prologue F start Junior Men 11.25km, Senior Men 11.25km The A.Filipenko Winter Sports Center
19:00 Team Captain meeting Hotel Olympiyskaya 2nd floor meeting room
FRIDAY, 23TH AUGUST PURSUIT START (C)
13:00 – 14:50 Course is open for warming up for Pursuit start C The A.Filipenko Winter Sports Center
15:00 Pursuit C start Junior Ladies 11.25km, Senior Ladies 11.25km
15:30-15:45 Course is open for warming up for Pursuit start C The A.Filipenko Winter Sports Center
16:00 Pursuit start 15km C Junior Men (4×3,75 km)
16:50 Pursuit start 15km C Senior Men (4×3,75 km)
19:00 Team Captain meeting Hotel Olympiyskaya 2nd floor meeting room
SATURDAY, 24TH  AUGUST SPRINT (F) COMPETITION
15:00 – 15:50 Official Training for Sprint 200m course uphill, average gradient 10% Engels Street
16:00 Sprint Qualification: JL, SL, JM, SM (interval 15 sec)
16:30-17:10 Promotional rollerski event for children & youth from Khanty-Manisysk region
17:30 Sprint Quarterfinals (1-16 from qualification, 4 athletes in heat) JL, SL, JM, SM
18:00 Semi-finals: JL, SL, JM, SM
18:20 Finals: JL, SL, JM, SM
19:00 Official prize giving Ceremony (Pursuit and Sprint) Central Square
20:00 Team Captains’ Meeting for Mass start Hotel Olympiyskaya 2nd floor meeting room
SUNDAY, 25TH AUGUST Mass start (F)
10:00-10:50 Course is open for Mass start F warming up Khanty-Manisysk (start/finish Engels Street Khanty-Manisysk)
11:00 Mass start 14km F Senior Ladies (7x2km)
11:01 Mass start 14km F Junior Ladies (7x2km)
11:30 Flower ceremony ladies and junior ladies
12:00 Mass start 20 km F Junior Men (10×2 km)
11:30 Flower ceremony junior men
13:00 Mass start 20 km F Senior Men (10×2 km)
13:40 Flower ceremony men
13:50 Masters 8km (4×2 km)
14:30 Official Prize giving ceremony Central Square